info@ikontrol.com.tr
+ 90 232 464 20 72

dataparc

Capstone Technology, proses sanayiinde operasyon zorluklarını çözmek ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için verilere gerçek zamanlı erişim sağlayarak mühendisleri, operatörleri, tesis yöneticilerini ve diğer proses endüstrisi kullanıcılarını güçlendirir.

Yolculuk, Capstone’un kurucularının tesise daha iyi içgörüler sağlamak için kurum içi bir veri toplama ve analiz sistemi geliştirmesiyle 1980 yılında başladı. Bu çözüm nihayetinde kurum çapında yayıldı ve Capstone’un Kuzey Amerika’daki tesisleri için görev-kritik bir sistem olarak hizmet verdi.

1997 yılında bu pratik deneyim ile bir şirket kuruldu ve vizyonunu daha geniş pazarlara taşıdı. Böylece henüz hiç kimse IIoT kısaltmasını kullanmadan çok önce, sektördeki en kolay ve en sezgisel veri analizi araçlarını geliştirmek için onlarca yıllık bir yolculuk başladı.

Tesis Bilgi ve Performans Yönetim Sisteminizin Temeli:
PARCserver High Speed Process Data Historian!

PARCserver, Tesis Bilgi ve Performans Yönetim Sisteminizin temelini oluşturan veri toplama ve depolama işlevlerini yerine getirir. Tesisinizde 100 tag veya 1.000.000 tag olsun, PARCserver için fark etmez!

Bilgi ve performans yönetim sistemini en küçük tesis ölçeğinden çok sahalı veya coğrafi olarak dağınık tesisleri kurumsal ölçekte yapılandırılabiliriz.

Veriler yalnızca kullanıldığında değerlidir; üçüncü taraf uygulamaların PARCserver ile kolayca ve ekonomik bir şekilde entegre olmasını sağlamak için açık standart protokollerden yararlanıyoruz. PARCserver, temel erişilebilirlik, performans ve günelik dahil görev-kritik bir tesis bilgi ve performans yönetim sisteminden beklediğiniz her şeyi sunar.

Kurumsal ölçekte herhangi bir veri kaynağından (DCS, ESD, PLC, QCS, laboratuvar sistemleri ve daha fazlası) tesis görselleştirme için bilgi açısından zengin ekranları hızlı ve verimli bir şekilde oluşturun. Ölçeklenebilirliği ve esnekliği ile tesisin her düzeyindeki kullanıcılar için en yüksek düzeyde sistem çalışma süresi ve veri bütünlüğü sağlar.

Tesis Bilgi ve Performans Yönetim Sisteminizin Temeli:
dataPARC Data Visualization!

Birçok sahadan ve birden çok veri kaynağından alınan verileri, çift etiket (tag) yapılandırması veya verilerin iki kez depolanması olmadan tek bir görünümde birleştirin.

Daha Hızlı Daha İyidir!

Endüstriyel organizasyonlar, veriler konusunda genellikle performansa karşı çözünürlük ikilemiyle karşı karşıya kalır. Altyapı iyileştirmeleri, yüksek çözünürlüklü verilerin (1 saniye veya daha düşük örnekleme hızı) daha kolay yakalanmasına ve depolamasına izin verir. Sorun giderme açısından bu güzel bir gelişme, ancak verilere erişmeye çalışırken ödenen bir bedel var; raporlar üretmek veya yüksek çözünürlüklü verilerin uzun vadeli trendlerini görüntülemek yavaştır ve problem çözme sürecini aksatır. İşte tam bu noktada eşsiz çözümümüz devreye girer; PARCpde Performance Data Engine! PARCpde, gerçek zamanlı arşivinizin yanısıra iki ayrı arşiv daha oluşturarak eşsiz bir performans ve gerçek zamanlı verilere erişilebilirlik sağlar. İki yıllık trendleri saatler değil saniyeler içinde geri çağırabilir, gerçek zamanlı veriler ile saatlik / günlük ortalamalar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Tesis Verilerine Her Zaman ve Her Yerden Erişim

Kritik tesis verilerini nerede olurlarsa olsunlar önemli karar vericilerin ellerine teslim edin. PARCview, güçlü veri görselleştirme araçlarını cep telefonlarına, tabletlere ve bilgisayarlara getirerek, toplantılarda, seyahatte veya evde olsunlar anahtar personelinizin tesis koşullarını her zaman her yerden izlemesini kolaylaştırıyor.

Batch Proses Analizi

Batch proseslerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan dataPARC araç setleri, batch proses yönetimi ve analizi için gerekli bütün kabiliyetleri sunar. PARCview’in dinamik trend kontrolü, batch prosesin hem tarihsel hem de gerçek zamanlı analizi için esnek ve sezgisel bir platform sağlar.

Birden Fazla Grafik Gösterimi

Gerçek Zamanlı Analiz

Fazlarla Batch Karşılaştırmaları

Maturity Değişkeniyle Batch Karşılaştırmaları

Proses Sınır Yönetimi

Tüm proses parametrelerini uygun hedeflerle (proses sınırı) etkili bir şekilde karşılaştırın, üretim prosesinin değişkenliği azaltmasına ve potansiyel olarak zararlı koşullardan kaçınmasına izin verin.

Proses sınırlarını kolayca kurgulayın

Her proses veri etiketi için birden fazla sınır belirlenebilir ve hatta komut dosyası yazılmış ve hesaplanmış etiketlerle ilişkilendirilebilir.

Etiket sınırları doğrudan sayı değerleri olarak girilebilir, referans hesaplanabilir, etiket değerleri veya harici veri tabanlarından içe aktarılan değerler kullanılabilir. Ayrıca sınırlar ürün sınıfına özel, ürüne özgü veya orana özgü olabilir.

Esnek bilgilendirme araçlarını etkinleştirin

Prosesin belirlenen sınırın dışına çıktığını gösteren bir alarm tetiklendiğinde ilgililer e-posta ve SMS bildirimleri ile anında bilgilendirilebilir, alarm ortadan kalktığında da bildirimler otomatik olarak gönderilebilir.

Güçlü uyumluluk raporları oluşturun

Kritik proses ve ekipman değişkenleri hakkında raporlar, her bir değişkenin sınırları veya merkez çizgileri dahilinde olduğu sürenin yüzdesini, tek tek sınır dışı olaylarla ilgili bilgileri ve belirli bir süre boyunca farklı veri grupları için “toplama” yüzdelerini içerebilir (günlük, haftalık, aylık, vb.)

Güçlü Raporlama Araçları

PARCview, yüksek düzeyde yapılandırılabilir raporlama uygulaması ile tekrar eden raporları ve kritik verileri bir takvim planlaması ile veya anlık olarak yöneticilere ve diğer karar vericilere sunar.

İsterseniz trendlerin veya proses grafiklerinin anlık ekran görüntülerini otomatik olarak yakalayın ve raporlara ekleyin.
Raporları, çok yüksek veya çok düşük proses değerleri gibi parametrelere veya olaylar zinciri dahil olmak üzere herhangi tetikleyiciye yanıt olarak çalışacak şekilde yapılandırın.

Önceden yapılandırılmış raporları ilgililere gönderen iş akışları oluşturun. Örneğin, son 24 saat için saatlik üretim ortalamalarını ve ortalama kalite parametrelerini zahmetsizce rapor edin.

Gerçek Zamanlı Üretim Maliyeti İzleme

Proses operasyonları ve finansal performans arasındaki korelasyonları anlamak için PARCview bünyesindeki görselleştirme araçlarını üretim maliyeti bilgilerine uygulayarak gerçek zamanlı üretim maliyetinizi hesaplayın ve veriye dayalı kararlar alın.

İlgili personele anlık bildirimler yapılmasını sağlayarak tarihli raporları beklemeden derhal aksiyon alınmasını sağlayın.

Gerçek zamanlı maliyet verilerinin görünürlüğü, kaynakların nerede israf edildiği konusunda iç görü sağlar. Tüm elektrik, su, doğal gaz, basınçlı hava, buhar vb. tüketiminizi gerçek zamanlı izleyerek enerji maliyetlerini en aza indirin.

Üretim Kayıplarının ve Ekipman Verimliliğinin Takibi

Tesis duruş süreleri, kalite kusurları, hız düşümü veya israftan kaynaklanan tüm üretim kayıplarınızı analiz ederek üretim prosesinizi iyileştirin.

Üretim kayıplarının maliyetini ölçmeye ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemeye yardımcı olmak için sebep ağaçları oluşturun ve olayları kategorilere ayırın.

Her olay için gerçek üretim kaybını kullanarak duruş süresi, hız düşümü veya kalite kusurlarıyla tetiklenen kayıp fırsat olaylarını analiz edin. Her temel neden için toplam üretim kaybını karşılaştırın, üretim kaybı ve ilgili maliyet verilerini gösteren raporları yönetici zincirinde yukarı ve aşağı aktarmak için dataPARC’ın güçlü raporlama yeteneklerini kullanın.

Sektör Lideri Trend Araçları

Yaygın olarak mevcut en iyi trend uygulaması olarak kabul edilen PARCview, güçlü özellikler ve kullanım kolaylığının bir kombinasyonunu sunar. Sürükle ve bırak, sağ tıklama menüsü, sürükleme zaman ekseni, çoklu trend şablonları, çoklu trendlerin zaman senkronizasyonu ve her trend üzerindeki sınırsız izler gibi özellikler, sorun giderme ve analiz için güçlü bir araç sağlar.

Sofistike Proses Grafikleri

Gerçek zamanlı değerler, hesaplanan değişkenler, dinamik animasyonlar, yanıp sönen alarmlar, diğer PARCview ekranlarına bağlantılar ve geçmiş analizi için bir oynatma modu ile birlikte prosesinizin grafiksel bir temsilini oluşturun. Temel değişkenlere odaklanmak için etiketleri işlem grafiklerinden trendlerin üzerine sürükleyip bırakın.

Özel MS Excel Eklentisi

Karar vermeyi hızlandırmak ve verilerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için tasarlanmış Microsoft Excel eklentisi ile yaygın ve sıkıcı Excel görevlerini otomatikleştirin ve yeniden kullanılabilir raporlar oluşturun. Zamanınızı verilerle uğraşarak harcamak yerine önemli operasyonel kararlar vermeye odaklanın.

Kullanımı Kolay Tasarım Araçları

dataPARC’ın zengin özelliklere sahip tasarım aracı PARCgraphics ile endüstri standardı 5000’den fazla grafik objesini barındıran kütüphaneyi kullanarak gelişmiş, hareketli ve dinamik gösterge tabloları ve proses grafikleri oluşturun.

Gösterge Tabloları ve KPI Ekranları

Her zaman büyük miktarda, ayrıntılı ve derin veriye ihtiyacınız yoktur. Çoğu zaman sadece “büyük resmi” görmek istersiniz. dataPARC’ın tesisinizdeki ana proses akışları ve KPI’ların durumu hakkında bir bakışta oldukça bilgilendirici ve dinamik bir görünüm sunan gösterge tabloları her zaman elinizin altında.

Gerçek Zamanlı Proses Görüntüleme, Alarm ve Olay Bildirimleri

PARCview bünyesindeki güçlü alarm ve olay motoru ile, kritik proses değişkenleri ayarlanmış aralıkların dışına çıktığında derhal tespit edin ve olaylar meydana geldiğinde e-posta veya SMS yoluyla ilgililere otomatik bildirimler gönderin.

E-posta ve SMS bildirimlerini, bir alarm tetiklendiğinde ilgili kişileri uyaracak şekilde yapılandırın. Mühendislerin ve yöneticilerin fabrikada bulunmalarına gerek kalmadan yanıt vermelerini sağlamak için proses verilerini, atanan nedeni, özel talimatları ve trendlere bağlantıları içerecek şekilde mesaj şablonları tanımlayın.

Olay bilgilerini merkezi bir veri tabanında depolayın ve kolaylıkla kök neden analizi yapın.

ISO 50001’e Uygun Gerçek Zamanlı Enerji Yönetimi

DataPARC’ın veri analiz araçları, endüstriyel kuruluşların enerji kullanımını ve maliyetini ürüne, prosese veya departmana göre analiz etmesine ve etkili uyumluluk ve performans hedefleri belirlemesine olanak tanır.

Etkili bir enerji raporlaması başarılı bir enerji yönetimi sisteminin temelidir.

dataPARC ile enerji raporlarınızı tablolar, trendler, grafikler veya göstergeler şeklinde kurgulayın ve rapor planlama motorunu kullanarak raporlarınızı otomatik olarak veya bir olay tetiklemesi ile ilgililere yayınlayın.

Üretim başına enerji maliyetlerinize sınırlar uygulayın ve sınır aşımları için alarmlar tetikleyerek bütçelenen değerlere karşı enerji performansınızı gerçek zamanlı olarak izleyin.

Çevresel Görüntüleme ve Raporlama

dataPARC, endüstrinin bütün alanlarındaki proses işletmelerinin çevresel beklentileri ve süreç uyum durumlarını net bir şekilde anlamasına ve yönetmesine imkan tanır.

Çevre düzenlemelerine uyum sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz bütün verilere hızlıca ulaşın ve tamamen yapılandırılabilir PARCcalc hesaplama motoru ile verilerin doğru ve yönetmeliklerde tanımlanan metodolojilere uygun olarak bir araya getirin.

Çevresel uyumluluğun sürekli olarak izlenmesine ve olaylarla ilgili bilgilerin paydaşlara iletilmesine olanak tanıyan zaman periyodu, proses, ekipman ve noktaya dayalı KPI raporları oluşturun.

Proses Modellemesi

DataPARC’ın ürün grubunun PARCmodel bileşeni, tesis kalite değişkenlerini gerçek zamanlı olarak tahmin ederek pratik olmayan veya çevrimiçi olarak ölçülmesi imkansız özelliklerin tahminine izin verir.

PARCmodel, tesisteki sıcaklıklar ve basınçlar gibi canlı verileri okur ve kullanıcı tarafından geliştirilen modellerden tahmini kalite değerlerini hesaplamak için kullanır. Bu modeller ya ilk prensiplere ya da PCA ve PLS gibi teknikler aracılığıyla geliştirilen deneysel modellere dayanabilir.

Laboratuvar analizi, veri doğrulama, sinyal filtreleme ve ölü zaman telafisi yoluyla dinamik güncelleme ile proses modellerinizin sağlamlığını artırın.

Manuel test sonuçlarını beklemek yerine gerçek zamanlı yazılımsal sensörlere dayalı olarak daha iyi kararlar alın.
Daha duyarlı geleneksel ve ileri proses kontrol stratejileri oluşturun.

Laboratuvar Bilgi Yönetimi

dataPARC, Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LIMS) ihtiyaçlarınız için entegre ve uygun maliyetli bir çözüm sunar.

Tüm veriler, veri tarihçisindeki veri ve zaman damgalarına veya ürüne özgü veya ürün sınıfına özgü sayılara veya kodlara bağlanabilir, böylece etiket verilerine hızlı bir şekilde erişilmesine, gösterilmesine veya belirli zaman dilimlerinde veya belirli ürün veya üürn sınıfları için analiz edilmesine olanak sağlanır.

Laboratuvar cihazlarından ve otomatik test ekipmanından gelen verileri proses değerleriyle birlikte kaydedin ve saklayın.
dataPARC’ın istatistiksel araç setlerini ile histogramlar ve X-Y grafikleri oluşturarak proses verileri ve / veya laboratuvar verileri arasındaki ilişkileri belirleyin.

Saklanan her kayıt ve değişen her değer için, kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikleri izlemek için ayrıntılı ve güvenli denetim izleri oluşturun.